Kupoprodaja auta - aktuelni propisi - ugovor, ovlascenje, overe ...

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Kupoprodaja auta - aktuelni propisi - ugovor, ovlascenje, overe ...

Počalji od sasacv68 taj Čet 15 Mar 2018, 18:45

Planiram kupovinu auta pa me interesuju propisi, procedura, odnosno iskustva iz prve ruke ...

Problematika je sto zivim u relativno malom mestu, gde je ponuda izuzetno slaba, pa cu za potragom i kupovinom verovatno morati u neko drugo mesto, pa je i predpostavka da ce vozilo biti sa drugog registracionog podrucja, moguce i da se ne kupuje od vlasnika, vec od imaoca ovlacsenja, da mozda nije ni registrovano ...

Jasno je da se mora napraviti kupoprodajni ugovor, a da li je u tom slucaju meni potrebno i ovlascenje (za upravljanje, registrovanje, odjavu ... i sta jos treba da se navede ?). Predpodstavimo da je vozilo registrovano i da ga ja vozim od mesta kupovine do mesta prebivalista, a sta ako nije - da li je pametnije izvaditi probne tablice (koliko to kosta ?) ili angazovati slep sluzbu ...

Da li se kuporodajni ugovor mora overiti i gde tacno (sud, opstina, notar, agencija, dva svedoka ...) i da li se kuporodajni ugovor moze napraviti sa nosiocem ovlascenja ili samo sa vlasnikom (iz saobracajne) ? Onda, odmah treba da se plati u mestu kupoprodaje i porez na prenos apsolutnih prava pa i poreska treba da overi ugovor - znaci verovatno da dan kupovine mora biti radni dan ?

Sledeci korak je predpostavljam odjava - kako to isvesti  - skinuti table i poslati sa saobracajnom vlasniku (nosiocu ovlascenja) da odjavi vozilo ili to mogu i ja uraditi u svojoj policijskoj stanici ?  - kako bi onda i realno preneo i registovao auto na svoje ime. Da li tu cekati istek registracije ili bas mora u zakonskom roku 15 dana - cuo sam i da je ovlascenjima vaznost 15 dana ?

Eto u tom smislu, bitne informacije i sam tok procedure ... pa bi najbolje bilo da neko prenese svoje iskustvo ....
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 124
Godina : 49
Datum upisa : 06.12.2013

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Kupoprodaja auta - aktuelni propisi - ugovor, ovlascenje, overe ...

Počalji od Nikola I. taj Čet 15 Mar 2018, 19:24

Ako kupujete vozilo od vlasnika, koje je registrovano, imate dve mogucnosti... Prva, da vozilo vozite "na ovlascenje" pa da kad registracija istekne odradite prenos i drugu da odmah pri kupovini odradite prenos, znaci u poreskoj odredjuju cenu poreza na prenos koja je 2,5% od kataloske vrednosti, a kada donesete uplatnicu da je placen dobicete pecat od njih i to je to Wink mnogo je bolje odmah odradeti posebno ako kupite vozilo u drugom gradu, jer necete morati da putujete ponovo kako bi ste to odradeli...
Onda posaljete tablice i dokumente vlasniku da odjavi vozilo i posle toga mozete da odete u sup po tablice i registracija ce vaziti isto kao i kod prethodnog vlasnika...
A ako vozilo nije registrovano, slep sluzba nije isplativa posebno ako je veca km, racunajte da naplacuju 1€ po kilometru, tako da bolje izvadite probne, mislim da idu 3 takse od po 300, 500 i 900 dinara, plus osiguranje koje je 5% od ukupne cene osiguranja za to vozilo... Za izdavanje su potrebni reg list sa tehnickog, uplatnice i polise, a cekaju se oko dva sata...

Ugovor o kupoprodaji se radi u agenciji, uz obavezno prisustvo vlasnika a overu mozete izvrsiti i u sudu, opstini ili kod notara stim sto je sud najskuplji... Wink

Mada razmotrite i kupovinu automobila koji se prvi put registruje kod nas, u tom slucaju nemate obaveze oko prenosa i sve zavrsavate na licu mesta, samo odete da registrujete vozilo...

Nikola I.
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2197
Godina : 23
Datum upisa : 07.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od d.stole taj Čet 15 Mar 2018, 21:00

Ako vozilo prodaje lice koje ima ovlascenje....
Ugovor se sklapa tako sto na pocetku ugovora pise:
Ime i prezime vlasnika iz saobracajne, pa u nastavku "koga zastupa lice to i to, po ovlascenju tom i tom (navesti broj i datum ovlascenje kada je izdato i mesto gde je izdato"
Na dnu stranice gde ide potpis prodavca, stavljaju se podaci ovlascenog lica, isto navodi po ovlascenju tom i tom...I ide potpis ovlascenog lica.
Jer poreska zaduzuje iskljucivo vlasnika vozila iz saobracajne i na njegovo ime ide resenje. A po nekom nepisanom pravilu ti kao kupac placas taj porez, osim ako se drugacije ne dogovorite, pa da to plati vlasnik vozila.

Sam proces utvrdjivanja iznosa poreza traje uglavnom par dana (suludo naravno). Potom jave prodavcu, ovlascenom licu ili kupcu (bilo kod od njih ga moze preuzeti). Ti uplatis porez i dobijes resenje odmah ili sutradan.

Bilo bi dobro da je radni dan, tad je najbrze overiti ugovor kod notara. Ako si kupio auto u drugom gradu, platis auto, sednes s overenim ugovorom i saobracajnom i vozis auto kuci.
Posle saljes tablice i saobracajnu nazad da se auto odjavi, a u medjuvremenu cekas poresko resenje.

P.S. U ugovoru navodis realnu sumu koji si platio za vozilo, zbog ne daj Boze naknadnih perepetija, da pokusas izvuci stvarnu sumu nazad.
A i ako stavis triput manju sumu u ugovoru, to ti svakako ne pomaze kod poreske da platis manje. Jer oni imaju svoj katalog po kome utvrdjuju vrednost vozila.

d.stole
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 74
Datum upisa : 23.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od jollyjumper taj Pet 16 Mar 2018, 00:24

Nikola I. ::Ako kupujete vozilo od vlasnika, koje je registrovano, imate dve mogucnosti... Prva, da vozilo vozite "na ovlascenje" pa da kad registracija istekne odradite prenos i drugu da odmah pri kupovini odradite prenos, znaci u poreskoj odredjuju cenu poreza na prenos koja je 2,5% od kataloske vrednosti, a kada donesete uplatnicu da je placen dobicete pecat od njih i to je to Wink  mnogo je bolje odmah odradeti posebno ako kupite vozilo u drugom gradu, jer necete morati da putujete ponovo kako bi ste to odradeli...
Onda posaljete tablice i dokumente vlasniku da odjavi vozilo i posle toga mozete da odete u sup po tablice i registracija ce vaziti isto kao i kod prethodnog vlasnika...
A ako vozilo nije registrovano, slep sluzba nije isplativa posebno ako je veca km, racunajte da naplacuju 1€ po kilometru, tako da bolje izvadite probne, mislim da idu 3 takse od po 300, 500 i 900 dinara, plus osiguranje koje je 5% od ukupne cene osiguranja za to vozilo... Za izdavanje su potrebni reg list sa tehnickog, uplatnice i polise, a cekaju se oko dva sata...

Ugovor o kupoprodaji se radi u agenciji, uz obavezno prisustvo vlasnika a overu mozete izvrsiti i u sudu, opstini ili kod notara stim sto je sud najskuplji... Wink

Mada razmotrite i kupovinu automobila koji se prvi put registruje kod nas, u tom slucaju nemate obaveze oko prenosa i sve zavrsavate na licu mesta, samo odete da registrujete vozilo...

Ako uzmes ovlascenje, onda ne mozes da prevedes auto na sebe, sto znaci da ne mozes sam sa sobom da pravis kupoprodajni ugovor tako da to otpada!!! Ili radis ugovor ili ovlascenje, ne moze oba!!! Moglo je po starom zakonu sad ne.

Ovo sto je d.stole napisao je tacan postupak. Tako sam ja radio kada sam kupovao automobile. Drugo, ugovor ti postaje validan tek kada nakon poreske dobijes resenje, do tada nije validan. I tek nakon svega toga mozes da registrujes vozilo na svoje ime i menjas saobracajnu i tablice. Najbolje to raditi kada istice registracija autu, ili par dana pre, da bi mogao registrovan auto da odvezes kuci. Ako bi da zadrzis registraciju, moze i to, u slucaju da je auto na tablicama iz grada odakle si, onda menjas samo saobracajnu. I ugovor ne ides da pises u agenciji ukoliko ne zelis da im platis uslugu pisanja ugovora, sto je suludo i ukoliko ne zelis da ti oni sve zavrse, da se ti ne mlatis i ne gubis vreme. A to umeju prilicno da naplate. Ugovor mozes da skines sa neta i odstampas dzaba i popunis, a onda ides da overavas, zezas se oko poreza itd. Isti ugovor kao taj sa neta ti i oni odstampaju i to ti debelo naplate. Cheers

jollyjumper
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1084
Datum upisa : 10.03.2015

Pogledaj profil korisnika http://www.serbiancarfans.x10.mx

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nikola I. taj Pet 16 Mar 2018, 00:53

Procitaj jos jednom, mozda shvatis sta sam napisao!

Nikola I.
SOHC 1290ccm 60ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od jollyjumper taj Pet 16 Mar 2018, 01:03

Alo rodjace!!! Prva mogucnost koju si napisao!!! Ako uzmes ovlascenje na svoje ime, ne mozes da odradis prenos na sebe kasnije!!! Procitaj jos jednom sta si napisao!!! Mozes da preneses na drugo lice auto, ali ne i na sebe Jer tebe vlasnik vozila ovlascuje da sve ono odradis umesto njega, sto znaci da ne mozes sa ovlascenjem da pises ugovor na samog sebe!!! Ne smes da imas ovlascenje na sebe ako posle hoces da pises ugovor i registrujes auto na sebe, ne moze!!! U ime vlasnika sa ovlascenjem ti prodajes auto trecem licu, ne mozes u ime vlasnika da prodas auto sebi i potpises ugovor sa samim sobom!!! Jedino da ti nacrtam, sve jasno. Ranije je to moglo, sada ne!

I sve overe se vrse kod notara, nema vise opstina i sud. I vozilo se odjavljuje odmah pre kupoprodaje, ukoliko ne zelis da zadrzis tablice i registraciju. Siris dezinformacije!

Poslednji put izmenio jollyjumper dana Pet 16 Mar 2018, 01:10, izmenio ukupno 4 puta

jollyjumper
SOHC 1116ccm 55ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nikola I. taj Pet 16 Mar 2018, 01:07

Vazi, prijatno... Bye1

Nikola I.
SOHC 1290ccm 60ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Miljan taj Pet 16 Mar 2018, 16:31

Jolly lepo je napisao nego ti ne kapiras. Ili ovlascenje, ili prenos.

Kako Pedja muva curu ?
if ((njenBrojRupa=mojBrojRupa+1) && (njenBrojNogu=2) && (ona=='doooobra')) then (action=='muvati');
end if; Laughing Laughing Laughing
Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9551
Godina : 31
Datum upisa : 05.03.2008

Pogledaj profil korisnika http://zastava101.serbianforum.info/

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nikola I. taj Pet 16 Mar 2018, 19:32

Ja ne znam sta se desava sa ovim likom, ocigledno ima neki problem sa mnom ili sta vec, iskreno i ne zanima me...

Lepo sam napisao coveku koji je pitao sta i kako oko kupoprodaje, mada nikad nisam vozio na ovlascenje, niti sam ikad "vadio" taj dokument tako da ne znam 100%-tnu proceduru i kako i sta funkcionise sa njim, eto neveo sam i to kao opciju, mada ne vidim potrebu za tim osim ako nije neka ogromna cena poreza na prenos, mada to je bas bas retkost...
Znaci ugovor (koji moze da napravi u agenciji kako se nebi cimao bez potrebe, posebno ako ode u drugi grad po auto, a nema dovoljno vremena da sve zavrsi za jedan dan) za nekih 1000 dinara sto je da kazemo zanemariva cifra, zatim na overu kod notara (namerno sam naveo i opstinu i sud, jer moguce da u nekim mestima nema notarske sluzbe?) i onda sledi poreska, i tu se zavrsava procedura, sledi samo preregistracija i kraj cele price, auto je i zvanicno vas...
Procedura nije komplikovana, najgore je cekanje u redovima jer su obicno guzve, jos sta je vazno a nisam napomenuo, prodavac ne sme imati nekakve neplacene kazne ili poreze na imovinu, jer u tom slucaju od prenosa nema nista, dok se iste ne izmire!

A namerno sam naveo i kupovinu vozila iz uvoza tj. koje se prvi put registruje kod nas, u tom slucaju je najjednostavnija procedura i sve se moze zavrsiti za jako krarko vreme, maltene samo odete u sup po tablice...

Nikola I.
SOHC 1290ccm 60ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od MilosL taj Pet 16 Mar 2018, 20:58

Imas i varijantu ugovora o poklonu pri cemu se porez placa kod tebe - kupca,tako da ti mozes i da ga vozis.
Inace cena usluge u agenciji samo ugovor 900 din,a ako oni zavrsavaju sve ukljucujuci i porez oko 2500,ali notar za 4 primerka uzima oko 3000 din.
Ne bavim se time samo znam taj postupak.
MilosL
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 10
Datum upisa : 08.01.2018

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sasacv68 taj Pet 16 Mar 2018, 22:16

Da rezimiramo izneto - uz moju dopunu par elemenata koje sam znao i od ranije ili se dodatno informisao - ali i dalje uz par nedoumica :

Pre upustanja u bilo koji "kupoprodajni odnos" potrebno je predhodno proveriti da li postoje neki tereti na vozilu ili vlasniku, a usput i na nama kao kupcu i to uvidom u :
* REGISTAR NEPLAĆENIH NOVČANIH KAZNI I DRUGIH NOVČANIH IZNOSA, i
* Заложно право - Претраживање података - da na vozilu eventualno nije stavljena hipoteka  - zaloga, pogotovu, ako vozilo kupujete od pravnog lica.
jer ako tu ima neplacenih dugova, necemo moci da prenesemo vozilo, a ako je eventualno stavljena zaloga, postoji opasnost od kasnijeg "oduzimanja" vozila, cak iako ga prenesemo na svoje ime!

1. Ovlašćenje za auto je punomoćje kojim vas vlasnik vozila ovlašćuje da možete vršiti određenu radnju (uz taksativno navedene radnje koje punomoćnik može da vrši u ime i za račun vlasnika vozila: npr. registrovanje vozila, koriscenje vozila u inostranstvu, odjava vozila ...), ili da možete u njegovo ime i za njegov račun raspolagati pravima koja on ima na ovoj stvari. Mora biti overen kod notara ili (u mestima gde notarska služba nije uspostavljena) sudu ili opštini. Formalno ne postajete vlasnik (izostaje formalan prenos vlasništva) sve do upisa u registar, odnosno dok vam se ne izda saobraćajna dozvola na vaše ime. Na osnovu ovlascenja (cak i ako to u njemu navedeno) se ne moze moze izvrsiti prenos vozila !
2. Kupoprodajni ugovor je osnov za promet prava svojine  - prenos prava svojine sa starog vlasnika na vas. Mora biti overen kod notara ili (u mestima gde notarska služba nije uspostavljena) sudu ili opštini. Ovaj ugovor možete pronaći kao tipski gde je potrebno samo da popunite tražene podatke o prodavcu, kupcu, ceni i stvari koja je predmet prometa - u principu ga mozete sami odraditi, samo jer bitno da uneti podaci budu sa ocitanih dokumenata (saobracajna i licne karte). Kupoprodajni ugovor moze u ime prodavca potpisati i nosilac ovlascenja (ako je to navedeno u ovlascenju), popunjavanjem ugovora, na nacin kako je to d.stole OBJASNIO

Pitanje: koliko kosta overa kod notara (ako neko ima iskustvo) - nadjoh podatak da je to 360 din/potpisu x 2 potpisa x 4 primerka ugovora = 2880.00 ?

Vazi za oba za overu  da li je mesto overe kod notara ili je to opstina/sud - ADRESAR ZA OVERU POTPISA, PREPISA I RUKOPISA - samo ukucajte mesto prometa

3. Placanje poreza na prenos apsolutnih prava - ova vrsta poreza plaća prema mestu prebivališta prodavca. Prenos se vrši isključivo sa licem navedenim kao vlasnikom u saobraćajnoj dozvoli, odnosno ovlašćenim licem, ili mozda je bolje reci da se oni navode u poreskoj prijavi, a po vec "ustaljenom" pravilu iznos tog poreza placa kupac. Sam iznos definise poreska, donosenjem resenja, na osnovicu iz kataloga AMSS - a procena kataloske vrednosti se moze videti OVDE. Svakako treba konsultovati ovu procenu, jer ako vam je navedena cena u kupoprodajnom ugovoru veca  - poreska ce kao osnovicu uzeti cenu iz kupoprodajnog ugovora. Porez se obracunava u iznosu 2.5% na osnovicu. Nakon uplate ovog iznosa poreska "overava" kupoprodajni ugovor, unosenjem napomene "placen porez na prenos apsolutnih prava" i tek sa takvim ugovorom se moze ici u policiju i "preneti" vozilo na sebe izradom nove saobracajne dozvole i tablica (ako su predhodne bile na drugom registracionom podrucju).

Pitanje: da li se auto moze voziti bez problema uz posedovanje kupoprodajnog ugovora do konacnog prenosa na ime kupca ? - msm u zakonskom roku 15 dana ?

4. Naravno, prvo je potrebno da (predhodni) vlasnik iz saobracajne ili nosilac ovlascenja odjavi vozilo u policijskoj stanici gde je vozilo bilo registrovano, ponistavanjem saobracajne dozvole i eventualnim vracanjem tablica (ako je promena registarskog podrucja). U skladu sa Zakonom o prekrsajima vozilo se ne moze odjaviti ukoliko vlasnik i/ili registrovati ukoliko kupac ima неплаћене новчане казне, трошкови поступка и други новчани износи који су изречени одлуком прекршајног суда или путем прекршајног налога.  scratch Hipoteticki, osim neplacenih kazni, moze nastati problem - da posaljes prodavcu saobracajnu i tablice, da bi on odjavio vozilo - a on nzm iz kog razloga odugovlaci ili jednostavno ne uradi to ??? - msm jeste on odgovoran pred zakonom, ali ti bez njegove odjave ne mozes registrovati vozilo na sebe niti ga vise voziti ???

Pitanje: @Nikola I. odakle informacija da se ne moze uraditi prenos ako prodavac ima dugove za poreze na imovinu, ako imas tacan info  - molim da podelis ?

Eto, msm da se to iskristalisalo iz dosadasnje diskusije, uz naznacene nedoumice, pa ako neko ima nesto da doda, precizira ili ispravi ... samo izvolite - svima ce koristiti. Osim toga, nzm da li je neko podrobnije ispratio Izmene Zakona o saobracaju - keje su sada u proceduri u Skupstini - da li se nesto menja i u procesu registracije ?
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od jollyjumper taj Sub 17 Mar 2018, 01:21

MilosL ::Imas i varijantu ugovora o poklonu pri cemu se porez placa kod tebe - kupca,tako da ti mozes i da ga vozis.
Inace cena usluge u agenciji samo ugovor 900 din,a ako oni zavrsavaju sve ukljucujuci i porez oko 2500,ali notar za 4 primerka uzima oko 3000 din.
Ne bavim se time samo znam taj postupak.
Nama su u agenciji za sve trazili oko 5000, sto je po meni previse za posao koji mozes da uradis sam, za taj novac, mozes da napunis rezervoar. Laughing  Ali to zavisi od grada do grada i od agencije do agencije, zato sam napisao da se ne isplati. Ali eto, ok je to, zaboravili da napisemo.

Nikola, nemam nista protiv tebe, apsolutno, cak me i ne zanimas...nego volim da oko bitnih stvari podaci budu precizni i tacni, ako nisi siguran onda to napises, a ne da se drzis toga kao pijan plota.

@Sasa
Pitanje: da li se auto moze voziti bez problema uz posedovanje kupoprodajnog ugovora do konacnog prenosa na ime kupca ? - msm u zakonskom roku 15 dana ?

Mislim da da, mada ne verujem da bi ti iko pravio problem, posebno u onom periodu dok cekas resenje za porez. Mada nesto mi se vrti u glavi, da je 15 dana bio rok za izmirenje poreza nakon potpisivanja ugovora i overe istog, ali nisam siguran da ti kazem.

jollyjumper
SOHC 1116ccm 55ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sasacv68 taj Sub 17 Mar 2018, 10:57

Rokovi se poklapaju ...

Po potpisivanju kupoprodajnog ugovora, rok za plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava je 15 dana u poreskoj upravi na opštini prodavca. (izvor)

Vlasnik, odnosno korisnik vozila dužan je da u roku od 15 dana odjavi vozilo ako je uništeno ili otpisano ili da prijavi promenu bilo kog podatka koji se upisuje u saobraćajnu dozvolu. - Član 274  ZAKONA O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nikola I. taj Sub 17 Mar 2018, 14:55

Vezano za poresku upravu, znam iz licnog iskustva kada sam kupovao auto imao sam taj problem... Wink
Prethodni vlasnik je imao visegodisnja dugovanja za porez na imovinu, tipa 50 i nesto hiljada, ne secam se bas do detalja kako je bilo, uglavnom poreska nije htela da mi izda pecat...

Nikola I.
SOHC 1290ccm 60ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sasacv68 taj Ned 18 Mar 2018, 11:06

@Nikola I. kada je to bilo, skoro ili odavno, daj neki vremenski okvir ? Kako si razresio tu situaciju placen dug ili si odustao od kupovine ?

Svojevremeno, pre 10-tak i vise godina je postojala neka takva zabrana, ako imas neki poreski dug nisi mogao registrovati, aplicirati za deciji dodatak i sta znam sta jos ...

Sad nadjoh da i ovo kao aktuelna informacija sa sajta Ministarstva Pravde, zapravo vise ne vazi
jer je tu odredbu osporio i ukinuo USTAVNI SUD -  Odredbe člana 336. Zakona o prekršajima ("Sl. glasnik RS", br. 65/2013 i 13/2016) prestale su da važe na osnovu Odluke US IUz broj 367/2013 od 3. novembra 2016. godine, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 98/2016 od 8. decembra 2016. godine.

Pitanje: da li je neko u 2017-oj godini prilikom placanja poreza, odjave ili registracije - odnosno prilikom "prenosa" automobila imao problem sa nekim neplacenim kaznama ? Ako jeste napisite i kako ste to resili.
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mitke taj Ned 18 Mar 2018, 12:31

To sa neplacenim kaznama je USTAVNI SUD oborio, i yo mogu da okace macku o rep, jos uvek negde negde pousavaju na tu foru neobavestenima da izvuku pare za te kazne, ali ako vide da si iole informisan, oni odustanu.

Isto tako, pre 2 godine kada sam ja kupovao automobil, na isti sam uzeo ovlasecenje u kom je navedeno da sam ja kao KUPAC vozila ovlasen da mogu da upravljam autom u zemlji i inostranstvu, naplacujem stetu od osiguranja i svasta nesto sada se vec i ne secam svega, ali izmedju ostalog da mogu da ga prenesem na SVOJE IME (bukvalno sam sa sobom da napravim kupoprodajni i zavrsim sve bez vlasnika), ili da ga prenesem na trece lice. E kada je dosao trenutak registracije ja da bi lepo prebacio auto na svoje ime i registarsko podrucije kada sam zvao da se raspitam, receno mi je da SVUDA U SRBIJI MOZE ali konkretno u Subotici (u Subotici kupljen auto) ne moze, razlog tome je ostao nepoznat do dan danas.

U sustini svuda vaze neka druga pravila, i najbolje ti je za konkretno mesto da pozoves poresku upravu tog istog mesta i da se raspitas.

Isto tako je i "pravilo" da ti za uverenje o placeniom porezu treba 7-15 dana, ni to nema veze sa vezom, ja sam recimu u Subotici zavrsio sve za par sati, sve ti zavisi od dobre volje salterskog sluzbenika.
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8581
Godina : 28
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nikola I. taj Ned 18 Mar 2018, 15:06

To je bilo 2013. godine... Nije postojao drugi nacin da se to resi osim da covek od koga sam uzeo auto sva dugovanja izmiri...
Ne znam dal se nesto menjalo do sada...

Nikola I.
SOHC 1290ccm 60ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od d.stole taj Ned 18 Mar 2018, 20:17

Proverenea informacija.
1. Overa potpisa jedne osobe na ugovoru je 360din kod notara. Pa mnozi, u zavisnosti koliko primeraka overavas.
2. U mom slucaju, rok za placanje poreza je bio mesec dana (posto je placen tipa 27og dana od datuma potpisivanja ugovora).

d.stole
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 74
Datum upisa : 23.09.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sima21 taj Ned 18 Mar 2018, 20:50

Ne znam od kada je taj novi zakon, al ja sam prosle godine u Avgustu pazario auto. Posto prenos nisam mogao tako brzo da obavim (ceka se neko vreme na saobracajnu), a auto mi je trebao da idem u Bosnu na svadbu, vlasnik auta i ja smo otisli u agenciju, pa pravo kod notara. Agenciji sam dao ovlascenje oko zavrsetka dalje papirologije. Mislim da i nije tako skupo izaslo. Dakle, ja sam dobio ovlascenje i mogao da upravljam autom u zemlji i inostranstvu. Odmah posle toga sam preveo auto na svoje ime.
Sima21
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2746
Godina : 33
Datum upisa : 28.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Jandro taj Pon 19 Mar 2018, 23:27

I ja iz ličnog iskustva potvrđujem da je ukinuto to ucenjivanje da se ne može registrovati auto ako se ima neplaćenih kazni.... Naughty
No, međutim...... misleći da je to još uvek na snazi, ja zimus registrovah auto na suprugu... koja mi je sad BIVŠA supruga... i smatra da je auto njen.... Cekic Bye2
Jandro
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 414
Godina : 34
Datum upisa : 20.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od VPetar taj Uto 20 Mar 2018, 10:38

Nije valjda jugo? Sad
VPetar
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2214
Godina : 24
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sasacv68 taj Uto 20 Mar 2018, 22:51

sasacv68 ::
1. Ovlašćenje za auto je punomoćje kojim vas vlasnik vozila ovlašćuje da možete vršiti određenu radnju (uz taksativno navedene radnje koje punomoćnik može da vrši u ime i za račun vlasnika vozila: npr. registrovanje vozila, koriscenje vozila u inostranstvu, odjava vozila ...), ili da možete u njegovo ime i za njegov račun raspolagati pravima koja on ima na ovoj stvari. Mora biti overen kod notara ili (u mestima gde notarska služba nije uspostavljena) sudu ili opštini. Formalno ne postajete vlasnik (izostaje formalan prenos vlasništva) sve do upisa u registar, odnosno dok vam se ne izda saobraćajna dozvola na vaše ime. Na osnovu ovlascenja (cak i ako to u njemu navedeno) se ne moze moze izvrsiti prenos vozila !
2. Kupoprodajni ugovor je osnov za promet prava svojine  - prenos prava svojine sa starog vlasnika na vas. Mora biti overen kod notara ili (u mestima gde notarska služba nije uspostavljena) sudu ili opštini. Ovaj ugovor možete pronaći kao tipski gde je potrebno samo da popunite tražene podatke o prodavcu, kupcu, ceni i stvari koja je predmet prometa - u principu ga mozete sami odraditi, samo jer bitno da uneti podaci budu sa ocitanih dokumenata (saobracajna i licne karte). Kupoprodajni ugovor moze u ime prodavca potpisati i nosilac ovlascenja (ako je to navedeno u ovlascenju), popunjavanjem ugovora, na nacin kako je to d.stole OBJASNIO

Pitanje: koliko kosta overa kod notara (ako neko ima iskustvo) - nadjoh podatak da je to 360 din/potpisu x 2 potpisa x 4 primerka ugovora = 2880.00 ?

Vazi za oba za overu  da li je mesto overe kod notara ili je to opstina/sud - ADRESAR ZA OVERU POTPISA, PREPISA I RUKOPISA - samo ukucajte mesto prometa

Notar u Negotinu - "ne zalaze u sadrzaj dokumenata koje overavaju, vec samo overavaju potpisnike" - dakle donosi se gotov Ugovor ili Ovlascenje :
Minimum 2 primerka Kupoprodajnog ugovora (1 za Poresku, 1 za Policiju) + 1 koji ostaje njima (ne overava se i ne placa) : 2 ugovora x 2 potpisa x 360.00 = 1440.00 dinara
Minimum 1 primerak Ovlascenja + 1 koji ostaje njima (ne overava se i ne placa) : 1 ovlascenje x 1 potpis = 360.00 dinara
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Jandro taj Sre 21 Mar 2018, 02:13

VPetar ::Nije valjda jugo? Sad
Ahaaaa.... Pritom njoj taj auto uopšte ni ne treba, nema ni dozvolu, nego čisto da mene sjebe.... A ja sam ga kupio od svojih para, i u njega ulagao samo svoje pare.... Cekic
Al pre ću ga zapaliti negde ili rasparčati u delove (potpuno funkcionalan auto), nego ga prepustiti!!! pistolj
Jandro
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 414
Godina : 34
Datum upisa : 20.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nikola I. taj Sre 21 Mar 2018, 02:34

Auuu, pokusajte da se dogovorite nekako, steta skroz funkcionalan auto da ode u rashod... Sad

Nikola I.
SOHC 1290ccm 60ks

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od VPetar taj Sre 21 Mar 2018, 08:56

Daj da nadjemo slike neke skoljke, da joj kazes da je rasturen Very Happy mozda smeksa ako vidi da te nece sjebati tj da ces ga prodati
VPetar
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2214
Godina : 24
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu